IQOS: ar ko tas atšķiras no elektroniskām cigaretēm?

2004. gadā tirgū tika piedāvāta alternatīva – elektroniskās cigaretes. Kopš tā laika elektronisko cigarešu tirgus ir bijis piesātināts ar dažādu ražotāju piedāvātiem produktiem. Tabakas nozare nav izņēmums tehnoloģiju izmantošanas ziņā. 2014. gadā tika prezentēta jauna smēķēšanas alternatīva – tabakas karsēšanas ierīce IQOS. Vēlamies akcentēt, ka IQOS un elektroniskās cigaretes ir divi dažādi produkti. Šajā rakstā izskaidrosim atšķirību starp tiem.

IQOS un elektronisko cigarešu darbības principi

IQOS tiek ierindots bezdūmu ierīču kategorijā. IQOS lietošanas laikā tabaka tiek karsēta, radot aerosolu. Pēc karsējamās tabakas garšas un lietošanas pieredzes IQOS atgādina cigaretes. Galvenā elektronisko cigarešu sastāvdaļa ir nikotīns, nevis tabaka. Tas tiek iegūts no tabakas un pārvērsts šķidrā formā. Elektroniskās cigaretes lietošanas laikā, kas imitē tabakas smēķēšanu, šķidrums tiek uzkarsēts, radot tvaikus. Smēķēšanas sesijas ilgums nav definēts, tāpēc ir grūti novērtēt, cik nikotīna ir ieelpots, lietojot elektronisko cigareti. Elektroniskajās cigaretēs tiek izmantoti dažādi šķidrumi, un daži no tiem var arī nesaturēt nikotīnu.

Tieši tāpēc IQOS un elektroniskās cigaretes ir divi dažādi produkti, jo to darbības principi atšķiras. IQOS lietošanā tiek izmantota tabaka, līdz ar ko šīs ierīces izmantošana līdzinās standarta cigaretes smēķēšanai.

Tabakas karsēšanas tehnoloģija

IQOS ierīcēs tiek izmantota unikāla IQOS HeatControl™ tehnoloģija. Tās darbības rezultātā tabaka tiek nevis sadedzināta, bet uzkarsēta. Kad tabaka sadeg cigaretē, temperatūra tās galā sasniedz 800 °C. Tabaka IQOS ierīcē tiek uzkarsēta līdz 350 °C. Tieši tāpēc IQOS lietošanai nav nepieciešama uguns, tā nerada pelnus un nerada dūmus.

Pētījums par IQOS

IQOS inovācija ir balstīta uz zinātniskiem pētījumiem. To metodoloģija ir balstīta uz farmācijas nozares ilgtermiņa pieredzi, kā arī Amerikas Savienoto Valstu Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) ieteikumiem. Izvērtējot IQOS ierīci, FDA paziņoja, ka IQOS ir potenciāls sniegt ieguldījumu sabiedrības veselības aizsardzībā, un pieņēma lēmumu izsniegt atļauju tirgot šo produktu ASV.

IQOS pētījumi uzrāda pozitīvas izmaiņas smēķētājos, kuri ir izvēlējušies IQOS, salīdzinot ar tiem, kas turpināja smēķēt cigaretes. Pētījumā tika arī noskaidrots, ka IQOS izdala vidēji par 95% mazāk kaitīgu ķīmisku vielu nekā cigaretes.*

Alternatīva smēķēšanai

Vairāk nekā 70% pilngadīgo smēķētāju pēc izmēģināšanas pāriet uz IQOS kā labāku alternatīvu cigarešu smēķēšanai. IQOS lietošanā izmanto tabaku, tāpēc tie, kas turpinātu smēķēt, var apmierināt savu vajadzību pēc nikotīna. Viņi pārtrauc lietot klasiskās cigaretes un palīdz radīt vidi brīvu no dūmiem.

* Salīdzinot ar standarta cigaretes (3R4F) dūmiem. Tas var nebūt vienāds ar 95% riska samazinājumu. IQOS lietošana nav bez riska.